Δευτέρα 29 Μαΐου 2023

Άλμα σε μήκος : «Οι παράμετροι που επηρεάζουν την επίδοση»

 

Διδακτικό σενάριο «Άλμα σε μήκος»

Δημιουργός: Κόλτσης Χρήστος

 

1.      1. Τίτλος

Άλμα σε μήκος : «Οι παράμετροι που επηρεάζουν την επίδοση»

2.      2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Φυσική Αγωγή (ΦΑ), Πληροφορική, Φυσική.

3.      3. Προαπαιτούμενα μαθησιακού δυναμικού

Ως προς το κινητικό επίπεδο, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να είναι ικανοί/νες να χρησιμοποιούν  τις βασικές, για την ηλικία τους, προαπαιτούμενες δεξιότητες που απαιτούνται για την εκτέλεση του απλού συσπειρωτικού άλματος σε μήκος.

Ως προς το γνωστικό επίπεδο, θα πρέπει να γνωρίζουν τις  βασικές δεξιότητες χειρισμού Η/Υ και διαχείρισης διαδικτυακού πολυμεσικού υλικού.

4.      4. Τάξεις στις οποίες απευθύνεται

Γ' Γυμνασίου.

5.      5. Σκοπός

Κινητικός σκοπός 1: Ανάπτυξη της  ικανότητας σε ένα εύρος γνώσεων, αθλητικών και κινητικών δεξιοτήτων που είναι χρήσιμες για τη διά βίου άσκηση για υγεία και ποιότητα ζωής.

Θεματική ενότητα 1.1.: Δραστηριότητες δια βίου άσκησης.

Γνωστικός σκοπός 2: Εφαρμογή εννοιών επιστημών και γνώσεων που συμβάλλουν στη διά βίου άσκηση για υγεία και ποιότητα ζωής.

Θεματική ενότητα 2.2.: Γνώσεις σχετικά με την τεχνική, κατά τη μάθηση και απόδοση κινητικών δεξιοτήτων, αθλημάτων και ΦΔ.

6.     6.  Μαθησιακοί στόχοι

Οι μαθητές/τριες να είναι σε θέση:

Κινητικός σκοπός

1.      Να συνδυάζουν και να εφαρμόζουν κινητικές δεξιότητες σε ένα μεγάλο εύρος καθημερινών κινήσεων και ΦΔ αναψυχής, που απαιτούν ΦΚ για υγεία και απόδοση.

2.      Να συνδυάζουν αποτελεσματικά τις βασικές τεχνικές σε ατομικά, δύο ατόμων ή ομαδικά αθλήματα.

3.      Να εφαρμόζουν με σημαντική αυτονομία στρατηγικές μάθησης, όπως η ανάλυση, η εξερεύνηση και η ανακάλυψη, η νοερή εξάσκηση και ο αυτοδιάλογος στη μάθηση νέων κινητικών δεξιοτήτων, εναλλακτικών μορφών άσκησης και ΦΔ αναψυχής.

 

Γνωστικός σκοπός

1.      Να εκτελούν σωστά, σε πραγματικές ή τροποποιημένες συνθήκες, βασικές τεχνικές δεξιότητες ατομικών και ομαδικών αγωνισμάτων και αθλημάτων.

2.      Να συμμετέχουν με σχετική άνεση ή/και να επιλύουν προβλήματα κίνησης ή τρόπου εκτέλεσης, σε μια μεγάλη ποικιλία φυσικών/κινητικών/αθλητικών δεξιοτήτων και καταστάσεων.

3.      Να κατανοούν τα βασικά ποιοτικά και ποσοτικά χαρακτηριστικά των δεξιοτήτων και των συνθηκών στα οποία εμπλέκονται ώστε να συμμετέχουν με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και ασφάλεια τόσο οι ίδιοι/-ες όσο και οι άλλοι.

 

7.      7. Διάρκεια

            3 διδακτικές ώρες.

8.      8. Υλικοτεχνική υποδομή

Απαιτείται:

              Εργαστήριο πληροφορικής, εξοπλισμένο με δέκα (10) τουλάχιστον  Η/Υ  για διδασκαλία 20/μελούς μαθητικού τμήματος με σύνδεση στο διαδίκτυο.*

Κάθε μαθητής/τρια είναι απαραίτητο να διαθέτει λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

              Ένας διαδραστικός πίνακας (ΔΠ) με: α) εγκατεστημένο το λογισμικό διαχείρισης και λειτουργίας του και β) σύνδεση στο διαδίκτυο.*

              Η         προσομοίωση  «Άλμα σε        μήκος  (Long  jump)» (διαθέσιμη       στο

https://scratch.mit.edu/projects/833141623/ )

              Εκτυπωμένη καρτέλα κριτηρίων (μία, ανά δυάδα μαθητών/τριών) για την αξιολόγηση εκτέλεσης της            δεξιότητας       (διαθέσιμη       στο

https://1drv.ms/b/s!AmjGW9j9n38joDpP8MDU3ZYnD__6 ).

              Λογιστικό φύλλο αξιολόγησης του μαθήματος (δημιουργείται απευθείας στο ΔΠ, μέσω του αντίστοιχου λογισμικού του).

              Στην αυλή ή στο γυμναστήριο είναι απαραίτητο να υπάρχουν σκάμμα με άμμο ή 10 στρώματα εξάσκησης, αντίστοιχα.

              *Απαιτείται πρόσφατα ενημερωμένος περιηγητής ιστού (π.χ. Edge, Chrome, Mozilla  ή άλλος web browser).

 

9.     9. Συνοπτική περιγραφή

Οργάνωση της τάξης

Ο ρόλος του εκπαιδευτικού ποικίλει από δασκαλοκεντρικός κατά τη διάρκεια χρήσης του ΔΠ (παρουσίαση λειτουργίας της προσομοίωσης, επίδειξη σχετικών με το άλμα σε μήκος βίντεο) έως συντονιστικός (κατά τις υπόλοιπες μαθησιακές διαδικασίες), προάγοντας με τον τρόπο αυτό την αυτενεργό μάθηση. Οι μαθητές/τριες συμμετέχουν ενεργά σε όλες τις διδακτικές φάσεις του μαθήματος, χωρισμένοι σε ομάδες εργασίας με κριτήριο τις δεξιότητες και τα ενδιαφέροντά τους. Συνεργάζονται μεταξύ τους εκθέτοντας τις ερωτήσεις, τις απορίες και τις απόψεις τους. Την 1η ώρα εργάζονται στο εργαστήριο πληροφορικής και έπειτα στην αυλή ή στο γυμναστήριο. Τη 2η ώρα ομοίως με την 1η. Την 3η ώρα εξασκούνται σε δραστηριότητες χρησιμοποιώντας τους Η/Υ στην αίθουσα πληροφορικής και συμπληρώνουν το φύλλο αξιολόγησης του μαθήματος στο ΔΠ του τμήματος.

Προστιθέμενη αξία των ΤΠΕ

Η χρήση του Η/Υ και του ΔΠ βελτιώνει και εμπλουτίζει το μάθημα εφόσον διαθέτει πολύχρωμα γραφικά, ήχο, κινούμενες αναπαραστάσεις και μοντελοποίηση της κίνησης. Το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών αυξάνεται  καθώς και ο ενθουσιασμός τους, διότι χρησιμοποιείται ένας εναλλακτικός τρόπος μάθησης πιο σύγχρονος και διαδραστικός. Αφομοιώνουν σύνθετες έννοιες, ενισχύεται η κριτική τους σκέψη, αξιοποιούν το διαδίκτυο.

1010.  Δραστηριότητες/Φάσεις Διδασκαλίας

Γενική μεθοδολογία διδακτικής προσέγγισης: Επίδειξη, ανάλυση, εκτέλεση, ανατροφοδότηση, διόρθωση.

1η διδακτική ώρα

ü  Φάση 1η

Ο εκπαιδευτικός προβάλλει τον τίτλο του μαθήματος, επεξηγεί τις διαδικασίες αυτού  και στη συνέχεια, παρουσιάζει στο ΔΠ, διαδοχικά,        τις δύο πρώτες φάσεις του αγωνίσματος μέσω των   βίντεο «Μήκος-Εκμάθηση εύρεσης του μήκους της φόρας     https://www.youtube.com/watch?v=pvqoGxCM2ok και «Μήκος-Ώθηση-Η τεχνική της τοποθέτησης» https://www.youtube.com/watch?v=GHvc7RFiZvo

Επεξηγεί, συζητά και συνεργάζεται με την ολομέλεια για την πληρέστερη κατανόηση του περιεχομένου των βίντεο. Αναπτύσσεται συζήτηση στην ολομέλεια έτσι ώστε οι μαθητές να εντοπίσουν και να αναλύσουν επιλεγμένα σημεία των δύο πρώτων από τις τέσσερεις  φάσεις του άλματος σε μήκος, οι οποίες περιλαμβάνονται στα παραπάνω βίντεο.

Κατά την προβολή των βίντεο στο ΔΠ, ο εκπαιδευτικός χρησιμοποιεί τα κατάλληλα «εργαλεία» του λογισμικού του εποπτικού μέσου, τα οποία επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες τις διδασκαλίας σύμφωνα με την κρίση του, αλλά έχοντας πάντα ως μέριμνα την παροχή μιας πλήρους διαδραστικής εμπειρίας στους μαθητές (π.χ. εργαλείο screen focus, reveal, stop motion κ.ά.).

ü  Φάση 2η

Στην αυλή ή στο γυμναστήριο: Οι μαθητές/τριες χωρισμένοι σε ομάδες των δύο (2)  εκτελούν ως «μοντέλα» τις δύο διαδοχικές φάσεις (φορά, ώθηση) του άλματος σε μήκος με 1 1/2 διασκελισμό, με φορά 6-8 διασκελισμούς. Με την καθοδήγηση μιας κατάλληλα διαμορφωμένης και εκτυπωμένης καρτέλας κριτηρίων που έχει διαθέσει ο εκπαιδευτικός ασκούνται στη διερεύνηση των παραμέτρων από τις οποίες εξαρτάται κάθε μία από τις παραπάνω φάσεις. Ο ένας μαθητής/τρια από κάθε ομάδα, ελέγχει την ορθότητα εκτέλεσης των κινήσεων δίνοντας προφορική ανατροφοδότηση στο ζευγάρι του. Ο κάθε μαθητής εκτελεί τρεις (3) προσπάθειες και στη συνέχεια άλλη μία, τα αποτελέσματα της οποίας καταγράφονται στην καρτέλα. 

2η διδακτική ώρα

ü  Φάση 1η

Ο εκπαιδευτικός παρουσιάζει στο ΔΠ, διαδοχικά τις υπόλοιπες δύο φάσεις του αγωνίσματος (αιώρηση, προσγείωση) μέσω των βίντεο «Μήκος - Στροφορμή και Τεχνικές  Πτήσης» https://www.youtube.com/watch?v=bUhMmrIV46s , «Προσγείωση – Εισαγωγή» https://www.youtube.com/watch?v=V8MUhm5qfJQ και «2nd best long jump in the world by Miltiades Tentoglou on the 12th of June 2021» https://www.youtube.com/watch?v=nXQM2QFjeS8

Αναπτύσσεται συζήτηση στην ολομέλεια για την κατανόηση του περιεχομένου των παραπάνω βίντεο , με έμφαση στα σημαντικότερα σημεία που αφορούν στην ανάλυση της κίνησης των υπό μελέτη φάσεων (αιώρηση, προσγείωση).

Κατά την προβολή των βίντεο στο ΔΠ και σε αυτή τη φάση, ο εκπαιδευτικός χρησιμοποιεί τα κατάλληλα «εργαλεία» του λογισμικού του εποπτικού μέσου, έχοντας πάντα ως μέριμνα την παροχή μιας πλήρους διαδραστικής εμπειρίας στους μαθητές (π.χ. εργαλείο screen focus, reveal, stop motion κ.ά.).

 

ü  Φάση 2η

 

Στην αυλή ή στο γυμναστήριο: Οι μαθητές/τριες χωρισμένοι σε ομάδες των δύο (2)  εκτελούν ως «μοντέλα» τις δύο διαδοχικές φάσεις (αιώρηση, προσγείωση) του άλματος σε μήκος από στάση, με 1 1/2 διασκελισμό, με φορά 6-8 διασκελισμούς. Ο ένας μαθητής/τρια από κάθε ομάδα, ελέγχει την ορθότητα εκτέλεσης των κινήσεων, με βάση την εκτυπωμένη καρτέλα κριτηρίων που έχει διαθέσει ο εκπαιδευτικός. Ο κάθε μαθητής εκτελεί τρεις (3) προσπάθειες και στη συνέχεια άλλη μία, τα αποτελέσματα της οποίας καταγράφονται στην καρτέλα. 

 

3η διδακτική ώρα

ü  Φάση 1η

Οι μαθητές συγκεντρώνονται στην αίθουσα πληροφορικής και κάθονται ανά ζεύγη σε κάθε Η/Υ. Ως εργαλείο εξάσκησης δίνεται η προσομοίωση στη διεύθυνση https://scratch.mit.edu/projects/833141623/. Η προσομοίωση εξετάζει τις μεταβλητές: γωνία απογείωσης, ταχύτητα κατά την απογείωση και ύψος του κέντρου βάρους του αθλητή. Οι μαθητές μπορούν να παρατηρούν την επίδραση των μεταβλητών στην επίδοση του αθλητή. Με βάση την παραπάνω εξάσκηση των μαθητών/τριών σχετικά με τις μεταβλητές που επηρεάζουν την επίδοση στο άλμα σε μήκος, τους ζητείται να σχεδιάσουν  μεθοδολογία σύμφωνα με την οποία θα επιτύχουν μια συγκεκριμένη επίδοση.

Ενδεικτικά: « Ο Μίλτος Τεντόγλου το 2022 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, που διεξήχθη στο Βελιγράδι κέρδισε χρυσό μετάλλιο με ένα άλμα στα 8,55 μέτρα. Επιλέξετε τιμές στις παραμέτρους έτσι ώστε η επίδοση να είναι όσον το δυνατόν πλησιέστερα στην επίδοση του Τεντόγλου».

 

ü   Φάση 2η

Ανατίθεται στους μαθητές, ως δραστηριότητα, η σύνθεση ερωτήσεων τις οποίες θα αξιοποιήσουν στη συνέχεια για τη δημιουργία ενός σταυρόλεξου σχετικού με το άθλημα. Για τη δημιουργία σταυρόλεξου χρησιμοποιείται μια ελεύθερη διαδικτυακή εφαρμογή (όπως: https://crosswordlabs.com/).

Ενδεικτικά:

Ενδεικτικές Ερωτήσεις

Πληροφορία

Μιλτιάδης Τεντόγλου: Αθλητής του άλματος σε μήκος από τα Γρεβενά. Από το παρκούρ, με την παρότρυνση του πρώτου προπονητή του Βαγγέλη Παπανίκα, σε ηλικία 15 ετών άρχισε να ασχολείται με το στίβο. Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου το 2018, στο Βερολίνο, σε ηλικία 20 ετών, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος, με επίδοση 8,25 μ. με προπονητή τον Γιώργος Πομάσκι. Είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο, στο άλμα σε μήκος που κατακτά η Ελλάδα σε Ευρωπαϊκούς αγώνες και ο Μιλτιάδης Τεντόγλου, ο νεότερος Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης στίβου στην ιστορία.

1. Κατέκτησε χρυσό μετάλλιο, στο άλμα σε μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου το 2018, με επίδοση 8,25 μ.

2. Ξεκίνησε να ασχολείται με το παρκούρ, εκεί τον είδε ο πρώτος προπονητής του, Βαγγέλης Παπανίκας και τον παρότρυνε να ασχοληθεί με τον στίβο. Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης στο άλμα σε μήκος το 2018, με επίδοση 8,25 μ.

Νίκη Ξάνθου: Ροδίτισσα αθλήτρια τους άλματος σε μήκος. Στην Ολυμπιάδα της Ατλάντα σε ηλικία 22 ετών έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό, όπου κατέκτησε την 4η θέση με επίδοση 6,97 μ.

1. Γνωστή Ελληνίδα αθλήτρια του

άλματος σε μήκος.

2. Νησί από όπου κατάγεται η Νίκη

Ξάνθου.

Μάικ Πάουελ: Αθλητής του άλματος σε μήκος. Αν και η πρώτη του αγάπη ήταν το μπάσκετ, κατέληξε στην ομάδα στίβου στο UC-Irvine μετά από άλμα εις μήκος 7,21 μέτρα και άλμα εις ύψος 2,13 μέτρα στο λύκειο. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Τόκιο το 1991, ο Μάικ Πάουελ πήδηξε 8 μέτρα και 95 εκ. και καταρρίπτοντας το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ (8 μ. και 90 εκ.), που το κατείχε ο Μπομπ Μπίμον, από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Μεξικού, το 1968.

1. Κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο άλμα σε μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 1991.

2. Αν και η 1η του αγάπη ήταν το μπάσκετ, τελικά τον κέρδισε ο στίβος

Καρλ Λιούις: Στους αγώνες του 1984 στο Λος Άντζελες, ο Καρλ Λιούις κέρδισε χρυσά μετάλλια στους αγώνες των 100 και 200 μέτρων, στο άλμα σε

μήκος και ως μέλος της Ομάδας ΗΠΑ 4x100 μέτρων. Ο Λιούις έγινε ο τρίτος αθλητής που κέρδισε τέσσερα χρυσά μετάλλια σε Ολυμπιακούς αγώνες.

Μαζί με τον Όουενς ήταν ο αθλητής που κατέκτησε 4 ολυμπιακές νίκες σε αθλήματα δρόμου και στο άλμα σε μήκος.

 

1111.  Αξιολόγηση του μαθήματος

Η διδασκαλία ολοκληρώνεται με την αξιολόγηση του μαθήματος από τους μαθητές.

Η αξιολόγηση της διδακτικής διαδικασίας μπορεί  να γίνει:

α.      Μέσω σχετικού υπολογιστικού φύλλου εργασίας, το οποίο δημιουργεί απευθείας στο ΔΠ πίνακα ο εκπαιδευτικός. Ο κάθε μαθητής «τσεκάρει» την απάντηση που επιθυμεί στο υπολογιστικό φύλλο που βρίσκεται ανοικτό στο ΔΠ και, στη συνέχεια, αποχωρεί από το μάθημα. Ένα ενδεικτικό παράδειγμα ερωτήσεων αξιολόγησης που είναι δυνατόν να περιλαμβάνει το υπολογιστικό φύλλο ή η δημοσκόπηση παρατίθεται παρακάτω:

Πόσο πολύ σου άρεσε η χρήση του ΔΠ στο μάθημα;

ΚΑΘΟΛΟΥ           ΛΙΓΟ         ΑΡΚΕΤΑ               ΠΟΛΥ                                 ΠΑΡΑ  ΠΟΛΥ

Πιστεύεις ότι το μάθημα θα ήταν πιο ενδιαφέρον εάν δεν είχε χρησιμοποιηθεί ο ΔΠ;

ΝΑΙ                  ΟΧΙ

Θα ήθελες να προστεθεί και άλλη δραστηριότητα με τη χρήση Η/Υ;

       ΝΑΙ                              ΟΧΙ

 

β.      Με την επίδοση ψηφιακών φύλλων στους μαθητές με ανάλογες οδηγίες ενεργειών.

 

1212. Πηγές

Για τον εκπαιδευτικό

1.      https://www.youtube.com/watch?v=9NPbz5yzOrw (Μήκος - Τεχνική τρεξίματος – Εισαγωγή)_11.01

2.      https://www.youtube.com/watch?v=pvqoGxCM2ok(Μήκος-Εκμάθηση εύρεσης του μήκους της φόρας)_8.39

3.      https://www.youtube.com/watch?v=GHvc7RFiZvo (Μήκος - Ώθηση - Η τεχνική της τοποθέτησης)_1.45

4.      https://www.youtube.com/watch?v=bUhMmrIV46s (Μήκος - Στροφορμή και Τεχνικές  Πτήσης)_4.44

5.      https://www.youtube.com/watch?v=V8MUhm5qfJQ (Προσγείωση – Εισαγωγή)_1.00

6.      https://www.youtube.com/watch?v=nXQM2QFjeS8 (Αιώρηση_Προσγείωση_Τεντόγλου)

7.      https://www.youtube.com/watch?v=kDtCZ_bLzQI (Greg Rutherford at the FBK 4 attempts incl 8.18 slowmo)_1.26

8.      https://www.youtube.com/watch?v=AJ15GW-sS5M (Long Jump Form Slow Motion)_2.57

9.      https://www.youtube.com/watch?v=a5x7PFYnEEE (Long Jump – Teaching)_3.50

Για το μαθητή

1.      Προσομοίωση «Άλμα σε        μήκος  (Long  jump)» (διαθέσιμη       στο

https://scratch.mit.edu/projects/833141623/ )

2.      Ελεύθερη διαδικτυακή εφαρμογή δημιουργίας σταυρόλεξου (διαθέσιμη     στο https://crosswordlabs.com/).

 

 

1313.  Επεκτάσεις

Η παρούσα διδακτική πρόταση είναι δυνατόν να επεκταθεί και σε άλλες τάξεις ή μαθησιακό αντικείμενο (πχ. ύψος).

Σε περίπτωση που χρειαστεί, το σενάριο μπορεί να πραγματοποιηθεί εξ ολοκλήρου από απόσταση.

 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου